wyjazdy szkolne i firmowe

GRUZJA i ARMENIA 2-13.09.2018

 

GRUZJA + ARMENIA

02-13.09.2018

 

02.09.18

Wyjazd z Kościana ok godz. 14.00

Wylot z Warszawy o godz. 22.30

03. 09.

Przylot do Tbilisi o 4.00 rano

Wczesne śniadanie. Od 8 rano przejazd pociągiem z Tbilisi do Batumi, a następnie spacer po mieście! Zobaczymy zabytki Batumi:

1.Bulwar Batumi z Parkiem Cudów, będący wizytówką miasta.

2. Plac Europy z pomnikiem mitologicznej czarodziejki Medei

3. Fontannę muzyczną w Batumi Sea Side Park. W Sea Side Park działa fontanna muzyczna, która co wieczór, oferuje gościom show z muzyką klasyczną i narodową.

4. Piazza Square - jeden z najbardziej niesamowitych placów w Gruzji wzorowany na Placu św Marka w Wenecji.

Obiadokolacja .Nocleg w hotelu w Batumi.

 

04.09.

Batumi- Zugdidi -Mestia

Śniadanie

Przejazd do Ogrodu Botanicznego w Batumi. Przejazd do Swaneti , po drodze zwiedzamy pałac Zugdidi.

Przejazd do Mesti. ( Swanetia).

Swanetia, jedna z najstarszych i historycznych prowincji Gruzji, leży na południowych zboczach pasma górskiego Kaukazu. Otoczona gigantycznymi, ośnieżonymi szczytami wysokiego Kaukazu, Svanetia jest jednym z najbardziej niezwykłych i malowniczych regionów Gruzji. Obiadokolacja i nocleg w Mestii.

 

05.09.

Mestia -Ushguli - Mestia

Śniadanie.

Przejazd do Ushguli - najwyższej zamieszkałej wioski w Europie. Możliwośc odwiedzenia muzeum w wieży, w którym można zobaczyć średniowieczne dzieła ,ikony i procesyjne krzyże, a także dowiedzieć się, jak ludzie żyli w obronnych wieżach.

Tradycyjna kolacja-supra- z winem i khinkali.

Nocleg w Mesti.

06.09.

Mestia - Kutaisi - Borjomi (400 km)

Śniadanie. Przejazd do Kutaisi, centralnego miasta zachodniej Gruzji, kiedyś nazywanego Aia (230 km). Droga do Kutaisi wiedzie przez przełęcz Rikoti i przez najdłuższy tunel w Gruzji (1722 m), uważany za granicę między wschodnią i zachodnią Gruzją. Po drodze przystanek w wiosce Shrosha, gdzie zobaczymy różnorodność gruzińskiej ceramiki: "doqi" - dzbanek, "piala" - miska, "ketsi" - talerz i wiele innych, które są wykonane z gliny. Przyjazd do Kutaisi, drugiego co do wielkości miasta w Gruzji, które według legendy było ostatecznym celem poszukiwań Złotego Runa przez Jazona i Argonautów. W Kutaisi zwiedzimy katedrę Bagrati (XI wiek) - jeden z najlepszych przykładów architektury średniowiecznej, górujący nad Kutaisi i widoczny z niemal każdego punktu miasta. Następny przystanek to Akademia Gelati (XII wiek) zbudowana przez króla Dawida Budowniczego. Gelati było centrum życia duchowego i naukowego w średniowieczu, grobowcem królów gruzińskich i popularnym miejscem dla pielgrzymów. Jest pod ochroną UNESCO jako obiekt dziedzictwa kulturowego i historycznego., Obiadokolacja i nocleg w Borjomi.

 

07.09

Borjomi - Vardzia - Erevan

Śniadanie. Poranne zwiedzanie Parku Wód Mineralnych w Borjomi. Przejazd do Vardzi- najsłynniejsze skalne miasto-klasztor usytuowane na zboczu góry Eruszeli w południowej Gruzji, które przeżywało swój złoty wiek za panowania królowej Tamary Wielkiej.

Przejazd do Armenii. Przekroczenie granicy. Krótki postój w Gyumri. Erewań- obiadokolacja i nocleg.

 

08.09

Śniadanie . Spacer po pięknym Erewaniu. Erywań, jedno z najstarszych miast na świecie, słynie jako różowe miasto i zaprasza turystów swoimi skromnymi, a jednocześnie wspaniałymi krajobrazami. Rozpoczniemy zwiedzanie miasta od zwiedzania Pomnika Kaskady, który jest głównym symbolem miasta. Panoramiczny widok z pomnika otwiera zapierający dech w piersiach widok na miasto z Operą, Górą Ararat, placem Republiki i Abovyan Avenue,.

Przejazd do kompleksu pamięci ofiar ludobójstwa Ormian na wzgórzu Tsitsernakaberd. Odwiedzimy również Matenadaran – muzeum gromadzące dawne rękopisy ormiańskie, gdzie poznamy niesamowitą historię ormiańskiego alfabetu. Doskonałym podsumowaniem trasy będzie wizyta w fabryce dywanów Megeryan, gdzie można zaobserwować proces tworzenia słynnych dywanów armeńskich. Zobaczymy dywany z różnych regionów Armenii i dowiemy się o ukrytych znaczeniach elementów używanych w ich projektowaniu.

Następnie zwiedzanie fabryki koniaków Ararat. Kolacja z show folklorystycznym.

Nocleg.

 

09.09. Erewań - Khor Virap – Areni – Noravank (150 km)

Śniadanie. Zwiedzamy zabytki Erewania- klasztor Khor Virap – Noravank

Od rana zobaczymy ruiny starożytnego miasta-twierdzy Erebuni. Następnie ruszymy do klasztoru Khor Virap, który był miejscem uwięzienia Grzegorza Oświeciciela. Znajduje się on w pobliżu granicy między Armenią i Turcją na wzgórzu w pobliżu wsi Pokr Vedi. Dawno temu było to miejsce, w którym znajdował się Artashat, starożytna stolica Armenii. Z klasztoru jest najpiękniejszy widok na biblijną Górę Ararat i całą dolinę Ararat.

Wizyta w winiarni Areni. Szansa na degustację lokalnych trunków. Na koniec zobaczymy klasztor Noravank otoczony dzikimi, urwistym skałami w pięknym wąwozie.

Obiadokolacja . Nocleg w Erewaniu

 

10.09. Zvartnots - Katedra Etchmiadzin - Garni i Geghard

Śniadanie . Zwiedzanie Zvartnots, - wspaniałej świątyni Zvartnots zbudowanej w VII wieku. Niestety, podobnie jak większość innych starożytnych świątyń ormiańskich, Zvartnots przetrwał tylko w ruinach, ponieważ został całkowicie zniszczony przez potężne trzęsienie ziemi w X wieku. Ale nawet ruiny tej świątyni świadczą o jej rzadkim i majestatycznym pięknie. Wyjazd z Erewania i przejazd do Garni, jednej z głównych wiosek w Armenii, która słynie z hellenistycznej świątyni poświęconej Bogu Mitrze. Jest to jedyna pogańska świątynia, która przetrwała wprowadzenie chrześcijaństwa w IV wieku. Następny przystanek znajduje się w kompleksie klasztornym Geghard. Tu według tradycji przechowywano włócznię przeznaczenia, która rzymski legionista przebił bok ukrzyżowanego Chrystusa. Przejazd do Etchmiadzin- stolicy chrześcijańskiej Armenii. Odwiedzimy katedrę Etchmiadzin , która jest rezydencją głowy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego . Powrót do Erewania na noc. Obiadokolacja.

 

11.09. Erywań - Sevan - Dilijan - Tbilisi)

Śniadanie. Przejazd nad jezioro Sevan.

Malownicza wycieczka nad jezioro Sevan. Zatrzymamy się w Noratus, gdzie zgromadzono ponad 800 zabytkowych ormiańskich krzyży – chaczkarów. . Krótki postój nad jeziorem Sevan, aby cieszyć się "Klejnotem Armenii" lub "Morzem Gegama", który jest jednym z największych wysokogórskich jezior słodkowodnych na świecie. Odwiedzimy ulokowany na półwyspie monastyr Sevanavank z IX wieku.

Kolejno zobaczymy górskie uzdrowisko Dilijan i ruszymy Wąwozem Debed zobaczyć 2 obiekty z listy UNESCO – klasztor Sanahin I Haghpat. .

Następnie przejazd na granicę z Gruzją. Obiadokolacja . Nocleg w hotelu w Tbilisi.

 

12.09 Tbilisi – Mccheta

Śniadanie . Przejazd do duchowej stolicy Gruzji – Mcchety. Zwiedzanie katedry Sweti Cchoweli, gdzie według tradycji miał być przechowywany chiton Chrystusa. Po obejrzeniu miasta ruszymy na degustację gruzińskiego wina.

Przejazd do Tbilisi. Zwiedzanie rozpoczniemy od katedry Świętej Trójcy, jednej z największych ortodoksyjnych katedr na świecie. Wjazd kolejką na Twierdzę Narikala, aby podziwiać zapierający dech w piersiach widok na miasto. Dzielnica łaźni Abanotubani z gorącymi źródłami. Spacer po starówce pełnej wąskich uliczek z przytulnymi kawiarniami, barami, sklepami z pamiątkami . Zobaczymy katedrę Sioni, bazylikę Anchiskhati i wieżę zegarową słynnego Teatru Rezo Gabriadze. Przejście przez Most Pokoju do Parku Rike. Obiadokolacja z gruzińskim programem folklorystycznym. Przejazd do hotelu .

 

 

13 09.

Godz. 1.00 Przejazd na lotnisko w Tbilisi.

Godz. 4.55 wylot z Tbilisi .

Przylot do Warszawy o godz. 6.40.

Przejazd do Kościana

 

CENA: 4160,00 zł /os

 

Cena obejmuje :

  • Przelot na trasie Warszawa- Tbilisi- Warszawa

  • 10 noclegów wg programu

  • Wyżywienie wg programu

  • Przejazd pociągiem na trasie Tbilisi-Batumi

  • Pilota na całej trasie

  • Ubezpieczenie KL i NNW

  • 23 % VAT

 

Na miejscu płatne u pilota obowiązkowo 150 $ /os na wstępy wymienione w programie , na przewodnika miejscowego .

Kwota nie podlega rozliczeniu.

Do kwoty zostanie również doliczona składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny : 15 zł/os

( koszt ten nie może być wliczony do ceny wycieczki).

Każdy uczestnik zobowiązany jest do posiadania ważnego min 6 mies. ( od daty wyjazdu z Gruzji) paszportu.

 

Lot do Tbilisi i z powrotem odbędzie się liniami regularnymi PLL LOT .

 

Dojazd busem do Warszawy na lotnisko i z powrotem - ok 320 zł /os

dofinansowanie pfr realizacja studio fabryka